5.12.2017 - Pomoc ČČK Sýrii

TISKOVÁ ZPRÁVA ČESKÉHO ČERVENÉHO KŘÍŽE Z 5. XII. 2017

POMOC ČČK SÝRII: SANITKY PŘEDÁNY V TARTÚSU

Pomoc SýriiV syrském Tartúsu byla dnes předána další humanitární pomoc ČČK obětem občanské války v Sýrii. Jde celkově již o sedmou zásilku humanitární pomoci v posledních dvou letech, v rámci letošní pomoci již druhou.

Tak jako zásilky předešlé, je i tato zaměřena na zvýšení dostupnosti zdravotní péče v Sýrii. Lidé, trpící občanskou válkou, mají přístup ke zdravotní péči velmi těžký, nejde jen o aktuálně raněné následky bojů, ale i o obyvatele trpící chronickými nemocemi, či o preventivní akce.

Obsahem aktuální zásilky pomoci jsou především tři sanitní vozy, dvě jsou mobilní ambulance, třetí je zaměřena na intenzivní péči. Obsahem pomoci jsou dále zdravotnické přístroje a materiál - více než 2.500 kg - od EKG, defibrilátorů, horkovzdušných sterilizátorů, dýchacích přístrojů přes obvazový materiál, šití, dezinfekční přípravky, nitrožilní výživu, hemostatika, traumasety po např. chirurgické rukavice a pod. Celková hodnota zásilky je 7.300.005 Kč.

Zásilku do rukou prezidenta Syrského arabského červeného půlměsíce (SARC) Ing. Khaled Hboubatiho předal Dr. Josef Konečný, ředitel Úřadu ČČK. Přítomna byla rovněž česká velvyslankyně v Sýrii Dr. Eva Filipi a syrský chargé d'affaires v ČR Bashar Akbik.

Pomoc byla z ČR vypravena již v říjnu a přes Hamburk dále pokračovala lodí až do Tartúsu, kde se nachází jeden z hlavních skladů SARC, kterému je pomoc ČČK určena. SARC je, spolu s ČČK, jednou ze 190 národních společností Mezinárodního Červeného kříže.

Ve zdravotnických zařízeních SARC je registrováno 2.048.000 pacientů. SARC poskytuje pomoc v Sýrii bez ohledu na to, která ze stran konfliktu danou oblast ovládá.

Lidskému utrpení se snažíme předcházet nebo je zmírňovat přímo v místě jeho vzniku.

Pomoc byla poskytnuta díky finanční podpoře Ministerstva zahraniční věcí ČR.

Tisková zpráva ČČK z 5.12.2017