Tisková zpráva Českého červeného kříže z 24.11.2022
Ukrajina: Čtyřicet misí Českého červeného kříže zpřístupnilo zdravotní péči raneným a nemocným
Za tři čtvrtě roku trvání současného ozbrojeného konfliktu na Ukrajině uskutečnil Český červený kříž již 40 misí, kterými pomáhá zvýšit dostupnost zdravotní péče i bezpečnost zdravotníků na Ukrajině.
Do pomoci obětem rusko-ukrajinského ozbrojeného konfliktu je po boku dalších složek Mezinárodního hnutí Červeného kříže a Červeného půlměsíce od samého počátku aktivně zapojen i Český červený kříž – první mise s pomocí na Ukrajinu proběhla již 1. března 2022 a zatím poslední – čtyřicátá – dosáhla stanoveného místa určení právě dnes.
Během těchto čtyř desítek misí jsme na Ukrajině předali 409.310 kg materiální pomoci v hodnotě 118.577.422 Kč (od počátku konfliktu v r. 2014 je to již 221 milionů Kč). Naše pomoc je zaměřena na zvýšení dostupnosti zdravotní péče, což je vzhledem k ohromnému nárůstu počtu raněných a nemocných a současně kritickému nedostatku materiálu a přístrojů nezbytného k jejich ošetření a léčbě zcela zásadní a prvořadá věc: předstupněm k poskytnutí jakékoli další pomoci je právě pomoc zdravotnická.
Co konkrétně je předmětem naší pomoci předané na Ukrajině? Jsou to např. tisíce traumasetů, sety pro léčbu popálenin, soupravy pro chirurgii přímo v poli (složení obého vychází z osmi let válečných zkušeností Ukrajinského červeného kříže a zkušeností Mezinárodní federace ČK&ČP), chirurgické nástroje, šicí materiál, turnikety, obvazy, dlahy, injekční stříkačky, jehly, infúzní sety, transfúzní vaky, desinfekce, chirurgické rukavice, izotermické folie a další zdravotnický materiál, analgetika, antibiotika a další léčiva, tisíce nosítek, zdravotnické stany, řada zdravotnických přístrojů: od elementárních – teploměrů, fonendoskopů, tonometrů, oxymetrů přes vyšetřovací lampy, monitory vitálních funkcí až po ultrazvuk či speciální mobilní rentgenové přístroje pro detekci střepin. A dále nutné vybavení nemocnic – postele, stretchery a další.
Nezapomněli jsme ani na bezpečnost zdravotníků Červeného kříže v terénu – dodali jsme bezpečnostní přilby a vesty, pomůcky pro komunikaci – vysílačky, satelitní komunikační zařízení (pro spojení s oblastmi, kde není bohužel žádný signál)… Potřeba je i pitné vody – dodali jsme několik souprav pro její úpravu. Vzhledem k poklesu teplot jsme – v rámci 40. mise – dodali zařízení pro horkovzdušné vytápění (např. zdravotnických stanů) nebo teplé prádlo pro zdravotníky.
Extrémně důležitá je mobilita – aby se zdravotnické týmy Červeného kříže dostaly včas k raněným a aby bylo možné raněné odsunout z místa bojů a dopadů války: navázali jsme na dodávky sanitek a vozidel zdravotnické evakuace uskutečňované už od r. 2014 a během letoška jsme navýšili flotilu „našich“ sanitek a těchto vozidel na 45 kusů! Mezi nimi je i Mercedes Benz Atego, který umožňuje najednou transportovat osm ležících raněných – dar pražské ZZS.
Tuto mobilitu využívá Červený kříž také v rámci programu MEDEVAC MV ČR – ČČK se tak podílí i na přepravě pacientů k léčbě mimo území Ukrajiny a zpět.
Část uvedené pomoci je cíleně zaměřena na dětské nemocnice, resp. dětská oddělení.
Naše pomoc ale musí pokračovat, protože je potřeba.
Aktuálně pořizujeme další vozidla, elektrocentrály a další materiál, který – na základě zjištění týmů Červeného kříže přímo na místě – bude dále účinně zpřístupňovat zdravotní péči obětem války.
Děkujeme všem za podporu, bez níž bychom tuto pomoc nemohli realizovat, a věříme, že nám lidé i řada institucí umožní nadále v naší pomoci pokračovat.
Na Fondu humanity ČČK koná Český červený kříž veřejnou finanční sbírku pro pomoc na Ukrajině:
č.ú. 333999/2700, v.s. 1502
Rozhraní pro platbu on-line je dostupné na: www.cervenykriz.eu/chci-prispet
OR kod je dostupný na: https://www.cervenykriz.eu/files/files/cz/fondhumanity/QR_1502_Ukrajina.gif
Děkujeme.
Doc. Dr. Marek Jukl
S přibývajícími počty lidí nakažených onemocněním COVID-19 roste i množství těch, kteří potřebují krevní plazmu od dárců. České nemocnice trápí její nedostatek. OS ČČK ČB se podílí na náboru dárců rekonvalescentní plazmy. Každoroční nábor mladých dárců krve z řad studentů s názvem Krvebraní se tento rok zaměřil právě na podporu rekonvalescentní plazmy.
Jihočeský kraj vytipoval několik budov pro hospitalizované pacienty s lehčím průběhem nemoci covid-19,aby uvolnil nemocniční kapacity. Od začátku listopadu ČČK ČB se stal koordinátorem na rekreačním zařízení Mrhal. V tomto zařízení byla náhradní lůžka pro pacienty s onemocněním COVID-19.
OS ČČK ČB zdarma proškolil víc jak 120 nových pečovatelů.
Týmy oblastních spolků Českého červeného kříže Jihočeského kraje pomáhají v nemocnicích po celé České republice
Tím, že se společně připravíme, abychom mohli odlehčit nemocnicím a pobytovým zařízením (např. domovy pro seniory)...
...a nebo tak, že se naučíme pečovat o své blízké doma u lůžka.
Péče o nemocného na lůžku je důležitou součástí procesu uzdravení.
I zvládnutí základních jednoduchých technik péče pomůže ulevit nemocným a odlehčit profesionálům, kteří tak mohou pečovat o více nemocných.
My Vás toto základní minimum naučíme během jednoho dne a jakmile by se ukázalo, že Vás zdravotnické nebo sociální zařízení bude potřebovat, můžete k nim nastoupit jako dobrovolník nebo jako brigádník (na smlouvu).
Odkaz na článek v Českobudějovický deník
4. srpna 2020 v 18 hod. zasáhla hlavní město Libanonu – Bejrút – extrémní exploze s epicentrem v přístavu, kde bylo skladem množství dusičnanu amonného. Dle Jordánského seismologického ústavu odpovídala zemětřesení o síle 4,5 ° Richterovy stupnice.
Výbuch způsobil rozsáhlé škody na budovách a infrastruktuře, včetně zdravotnických zařízení. Vyžádal si přes 150 životů, 5.000 zraněných, 200 pohřešovaných a cca 300 tisíc bez přístřeší.
Červený kříž nasadil během několika minut na místo neštěstí 75 sanitek a 375 zdravotních emergency týmů (na snímku), ošetřoval a evakuoval raněné, zřídil také třídící místa, aby byla odlišena kritická zranění od méně závažných. Libanonský červený kříž dále zajišťuje libanonské dárce krve, odběry jsou prováděny např. v Tripoli, Jounieh, Antelias, Spears, Zahle, Saida a Nabatieh. Dále buduje nouzová přístřeší pro cca 10.000 rodin. Postiženým distribuuje jídlo, hygienické potřeby a další základní životní potřeby a rovněž včetně psychologickou pomoc.
Podporu již v noci 4/5 srpna poskytl Mezinárodní výbor Červeného kříže, který chirurgickým a dalším aktuálně potřebným zdravotnickým materiálem vybavil 12 bejrútských nemocnic.
Aktivity Červeného kříže jsou koordinovány s dalšími místními poskytovateli zdravotní péče, civilní obranou a dalšími institucemi. Pomoc Červeného kříže bude dále pokračovat podle na místě existujících potřeb.
Z pohotovostního fondu (DREF) bylo na podporu pomoci libanonské společnosti Červeného kříže 7.8.2020 uvolněno 18.260.000 Kč.
Každý může na podporu činnosti Červeného kříže přispět přímo libanonské národní společnosti Červeného kříže přes platební rozhraní na adrese donate.redcrossredcrescent.org/lb/blast-in-beirut/ nebo supportlrc.app.
Děkujeme!
![]() |
Tisková zpráva ČČK ze dne 07.08.2020 |
© 2017 - Oblastní spolek ČČK České Budějovice