Pomáháme

Tisková zpráva Českého červeného kříže z 24.11.2022

Ukrajina: Čtyřicet misí Českého červeného kříže zpřístupnilo zdravotní péči raneným a nemocným

Za tři čtvrtě roku trvání současného ozbrojeného konfliktu na Ukrajině uskutečnil Český červený kříž již 40 misí, kterými pomáhá zvýšit dostupnost zdravotní péče i bezpečnost zdravotníků na Ukrajině.

 Do pomoci obětem rusko-ukrajinského ozbrojeného konfliktu je po boku dalších složek Mezinárodního hnutí Červeného kříže a Červeného půlměsíce od samého počátku aktivně zapojen i Český červený kříž – první mise s pomocí na Ukrajinu proběhla již 1. března 2022 a zatím poslední – čtyřicátá – dosáhla stanoveného místa určení právě dnes.

Během těchto čtyř desítek misí jsme na Ukrajině předali 409.310 kg materiální pomoci v hodnotě 118.577.422 Kč (od počátku konfliktu v r. 2014 je to již 221 milionů Kč). Naše pomoc je zaměřena na zvýšení dostupnosti zdravotní péče, což je vzhledem k ohromnému nárůstu počtu raněných a nemocných a současně kritickému nedostatku materiálu a přístrojů nezbytného k jejich ošetření a léčbě zcela zásadní a prvořadá věc: předstupněm k poskytnutí jakékoli další pomoci je právě pomoc zdravotnická.

Co konkrétně je předmětem naší pomoci předané na Ukrajině? Jsou to např. tisíce traumasetů, sety pro léčbu popálenin, soupravy pro chirurgii přímo v poli (složení obého vychází z osmi let válečných zkušeností Ukrajinského červeného kříže a zkušeností Mezinárodní federace ČK&ČP), chirurgické nástroje, šicí materiál, turnikety, obvazy, dlahy, injekční stříkačky, jehly, infúzní sety, transfúzní vaky, desinfekce, chirurgické rukavice, izotermické folie a další zdravotnický materiál, analgetika, antibiotika a další léčiva, tisíce nosítek, zdravotnické stany, řada zdravotnických přístrojů: od elementárních – teploměrů, fonendoskopů, tonometrů, oxymetrů přes vyšetřovací lampy, monitory vitálních funkcí až po ultrazvuk či speciální mobilní rentgenové přístroje pro detekci střepin. A dále nutné vybavení nemocnic – postele, stretchery a další.

Nezapomněli jsme ani na bezpečnost zdravotníků Červeného kříže v terénu – dodali jsme bezpečnostní přilby a vesty, pomůcky pro komunikaci – vysílačky, satelitní komunikační zařízení (pro spojení s oblastmi, kde není bohužel žádný signál)… Potřeba je i pitné vody – dodali jsme několik souprav pro její úpravu. Vzhledem k poklesu teplot jsme – v rámci 40. mise – dodali zařízení pro horkovzdušné vytápění (např. zdravotnických stanů) nebo teplé prádlo pro zdravotníky.

Extrémně důležitá je mobilita – aby se zdravotnické týmy Červeného kříže dostaly včas k raněným a aby bylo možné raněné odsunout z místa bojů a dopadů války: navázali jsme na dodávky sanitek a vozidel zdravotnické evakuace uskutečňované už od r. 2014 a během letoška jsme navýšili flotilu „našich“ sanitek a těchto vozidel na 45 kusů! Mezi nimi je i Mercedes Benz Atego, který umožňuje najednou transportovat osm ležících raněných – dar pražské ZZS.

Tuto mobilitu využívá Červený kříž také v rámci programu MEDEVAC MV ČR – ČČK se tak podílí i na přepravě pacientů k léčbě mimo území Ukrajiny a zpět.

 Část uvedené pomoci je cíleně zaměřena na dětské nemocnice, resp. dětská oddělení.


Naše pomoc ale musí pokračovat, protože je potřeba.

 

Aktuálně pořizujeme další vozidla, elektrocentrály a další materiál, který – na základě zjištění týmů Červeného kříže přímo na místě – bude dále účinně zpřístupňovat zdravotní péči obětem války.

Děkujeme všem za podporu, bez níž bychom tuto pomoc nemohli realizovat, a věříme, že nám lidé i řada institucí umožní nadále v naší pomoci pokračovat.

Na Fondu humanity ČČK koná Český červený kříž veřejnou finanční sbírku pro pomoc na Ukrajině:

č.ú. 333999/2700, v.s. 1502

Rozhraní pro platbu on-line je dostupné na: www.cervenykriz.eu/chci-prispet

OR kod je dostupný na: https://www.cervenykriz.eu/files/files/cz/fondhumanity/QR_1502_Ukrajina.gif

Děkujeme.

Doc. Dr. Marek Jukl                         

prezident ČČK 
 
Tisková zpráva v PDF

Daruj notebook

Daruj notebook

Daruj notebook

Daruj notebook

Daruj notebook


S přibývajícími počty lidí nakažených onemocněním COVID-19 roste i množství těch, kteří potřebují krevní plazmu od dárců. České nemocnice trápí její nedostatek. OS ČČK ČB se podílí na náboru dárců rekonvalescentní plazmy. Každoroční nábor mladých dárců krve z řad studentů s názvem Krvebraní se tento rok zaměřil právě na podporu rekonvalescentní plazmy.

Krvebraní se tento rok zaměřil právě na podporu rekonvalescentní plazmy


Jihočeský kraj vytipoval několik budov pro hospitalizované pacienty s lehčím průběhem nemoci covid-19,aby uvolnil nemocniční kapacity. Od začátku listopadu ČČK ČB se stal koordinátorem na rekreačním zařízení Mrhal. V tomto zařízení byla náhradní lůžka pro pacienty s onemocněním COVID-19.

koordinátorem na rekreačním zařízení Mrhal

koordinátorem na rekreačním zařízení Mrhal

koordinátorem na rekreačním zařízení Mrhal


Pečovatel v záloze

OS ČČK ČB zdarma proškolil víc jak 120 nových pečovatelů.

Pečovatel v záloze

Pečovatel v záloze

Pečovatel v záloze

Pečovatel v záloze

Pečovatel v záloze

Pečovatel v záloze


Pomoc v nemocnicích

Týmy oblastních spolků Českého červeného kříže Jihočeského kraje pomáhají v nemocnicích po celé České republice

Pomoc nemocnicím

Pomoc nemocnicím

Pomoc nemocnicím

Pomoc nemocnicím

Pomoc nemocnicím

Pomoc nemocnicím


Jak nám můžete pomoci právě v těchto dnech?

Tím, že se společně připravíme, abychom mohli odlehčit nemocnicím a pobytovým zařízením (např. domovy pro seniory)...

...a nebo tak, že se naučíme pečovat o své blízké doma u lůžka.

Péče o nemocného na lůžku je důležitou součástí procesu uzdravení.

I zvládnutí základních jednoduchých technik péče pomůže ulevit nemocným a odlehčit profesionálům, kteří tak mohou pečovat o více nemocných.

My Vás toto základní minimum naučíme během jednoho dne a jakmile by se ukázalo, že Vás zdravotnické nebo sociální zařízení bude potřebovat, můžete k nim nastoupit jako dobrovolník nebo jako brigádník (na smlouvu).

#POMÁHÁM PEČOVAT


Zelená linka JčK - pomáhají i členové humanitární jednotky OS ČČK ČB

Zelená linka JčK


V jarních měsících rozvezeno 6000 roušek.

Odkaz na článek v Českobudějovický deník

Roušky

Roušky

Roušky


Katastrofa v Bejrútu: Červený kříž pomáhá

Zdravotnický emergency tým Červeného kříže při akci v Bejrútu
Zdravotnický emergency tým Červeného kříže při akci v Bejrútu

4. srpna 2020 v 18 hod. zasáhla hlavní město Libanonu – Bejrút – extrémní exploze s epicentrem v přístavu, kde bylo skladem množství dusičnanu amonného. Dle Jordánského seismologického ústavu odpovídala zemětřesení o síle 4,5 ° Richterovy stupnice.

Výbuch způsobil rozsáhlé škody na budovách a infrastruktuře, včetně zdravotnických zařízení. Vyžádal si přes 150 životů, 5.000 zraněných, 200 pohřešovaných a cca 300 tisíc bez přístřeší.

Červený kříž nasadil během několika minut na místo neštěstí 75 sanitek a 375 zdravotních emergency týmů (na snímku), ošetřoval a evakuoval raněné, zřídil také třídící místa, aby byla odlišena kritická zranění od méně závažných. Libanonský červený kříž dále zajišťuje libanonské dárce krve, odběry jsou prováděny např. v Tripoli, Jounieh, Antelias, Spears, Zahle, Saida a Nabatieh. Dále buduje nouzová přístřeší pro cca 10.000 rodin. Postiženým distribuuje jídlo, hygienické potřeby a další základní životní potřeby a rovněž včetně psychologickou pomoc.

Podporu již v noci 4/5 srpna poskytl Mezinárodní výbor Červeného kříže, který chirurgickým a dalším aktuálně potřebným zdravotnickým materiálem vybavil 12 bejrútských nemocnic.

Aktivity Červeného kříže jsou koordinovány s dalšími místními poskytovateli zdravotní péče, civilní obranou a dalšími institucemi. Pomoc Červeného kříže bude dále pokračovat podle na místě existujících potřeb.

Z pohotovostního fondu (DREF) bylo na podporu pomoci libanonské společnosti Červeného kříže 7.8.2020 uvolněno 18.260.000 Kč.

Jak mohu podpořit pomoc v Bejrútu?

Každý může na podporu činnosti Červeného kříže přispět přímo libanonské národní společnosti Červeného kříže přes platební rozhraní na adrese donate.redcrossredcrescent.org/lb/blast-in-beirut/ nebo supportlrc.app.

Děkujeme!

Ikona dokumentu PDF Tisková zpráva ČČK ze dne 07.08.2020